Kremy antyokscydacyjne, czyli jakie?

list Kategoria: Aktualności Dodano: favorite Trafienie: 576

Antyoksydanty nazywane też przeciwutleniaczami to związki chemiczne, które powstają w wyniku oddychania komórkowego. Ich celem jest spowolnienie lub wstrzymanie procesu utleniania w organizmie, co chroni przed namnażającymi się wirusami i bakteriami oraz przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników. Wolne rodniki to cząsteczki, które posiadają niesparowany elektron. Tym samym dążąc do sparowania, pobierają elektrony od zdrowych komórek, pozostawiając po sobie ślad np. w postaci zmarszczek. W procesie antyoksydacyjnym neutralizacja wolnych rodników może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wprowadzenie do diety produktów bogatych w przeciwutleniacze, a drugim stosowanie odpowiednich kosmetyków.

Przeciwutleniacze w kosmetyce – czyli jak działają kremy antyoksydacyjne?

Wolne rodniki, które niszczą zdrowe komórki, jednocześnie przyspieszają starzenie się skóry oraz niekorzystnie wpływają na jej elastyczność. Przy stosowaniu antyoksydantów w diecie można poprawić kondycję skóry, niemniej jednak przeciwutleniacze zawarte w żywności wspierają głównie organizm od środka, a jedynie ich śladowe ilości docierają do skóry. Nic dziwnego zatem, że antyoksydanty, które hamują proces utleniania, znalazły szerokie zastosowanie właśnie w kosmetyce. Mianowicie dzięki preparatom i kremom antyoksydacyjnym, które są aplikowane bezpośrednio na skórę i wchłaniane nawet do jej najgłębszych warstw, antyoksydanty działają znacznie skuteczniej.

Zawarte w kosmetykach przeciwutleniacze spowalniają powstawanie zmarszczek i znacząco poprawiają kondycję skóry. Tego rodzaju kremy wykazują również właściwości przeciwzapalne. Ich istotną cechą jest także ochrona skóry przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym szczególnie przed promieniowaniem słonecznym, które przyspiesza proces starzenia się skóry i często odpowiada za występowanie przebarwień. Kremy antyoksydacyjne stanowią zatem skuteczną ochronę przed przesuszaniem się skóry oraz wzmacniają tzw. płaszcz hydrolipidowy, który odpowiada za odporność na uszkodzenia i chroni przed pojawianiem się nieestetycznych zmian skórnych. Nadto kremy poprawiają jędrność oraz wpływają na świeży i promienny wygląd.

Jakie są rodzaje antyoksydantów stosowanych w kremach?

Antyoksydanty wykorzystywane w kosmetyce przede wszystkim nie powinny wpływać na wygląd i konsystencję produktów. Kluczowe jest to, by były nietoksyczne oraz odporne na działanie wysokiej temperatury i czynników fizyczno-chemicznych. Wśród najpopularniejszych przeciwutleniaczy dodawanych do kosmetyków wymienia się witaminy C i E. Tuż obok nich wyróżnić można również koenzym Q10 (który działa podobnie do witaminy C i E, ale znacznie szybciej się wchłania), beta-karoten (prowitaminę witamy A), kwas liponowy czy białka enzymatyczne. Właściwości antyoksydacyjne wykazuje też olej z pestek winogron, zielona herbata, kurkuma oraz wyciąg z aloesu.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password