Charakterystyka i zastosowanie naturalnych olejków eterycznych
Stosowane w aromaterapii naturalne olejki eteryczne od wielu wieków znane są ze swoich kojących i przeciwzapalnych właściwości. Nic dziwnego, że i w dzisiejszych czasach cieszą się tak dużą popularnością, a producenci prześcigają się w poszukiwaniu kolejnych źródeł tych cennych substancji. O tym, w jaki sposób otrzymuje się olejki eteryczne oraz gdzie mogą mieć zastosowanie przeczytasz w poniższym artykule.
Czym są naturalne olejki eteryczne?
Naturalny olejek eteryczny to silnie skoncentrowana substancja pochodzenia roślinnego, którą tworzą lotne organiczne związki chemiczne o bardzo intensywnym zapachu. Magazynowane są w każdej części rośliny jako końcowe produkty przemiany materii. Olejki eteryczne najczęściej występują w postaci oleistej cieczy, której nie da się rozpuścić w wodzie ze względu na ich mniejszą gęstość. Pozyskuje się je z suchych lub świeżych roślin przez kilka różnych metod w zależności od ich dalszego przeznaczenia. Są to m.in.: destylacja z parą wodną, wytłaczanie, chemiczna ekstrakcja z rozpuszczalnikami organicznymi. Najbardziej znaną techniką jest enfleurage wykorzystującą zdolność absorbowania zapachów przez tłuszcze.
W jakim celu stosuje się olejki eteryczne?
Cenne właściwości olejków eterycznych wykorzystuje się przede wszystkim w aromaterapii. Substancje te bowiem wykazują właściwości terapeutyczne – rozluźniają, redukują stres, działają antyseptycznie i przeciwzapalnie. Miłym dodatkiem jest ich przyjemny zapach kojący zmysły. Olejki eteryczne wykorzystuje się również jako leczenie dolegliwości fizycznych i psychicznych poprzez masaże, inhalacje, kąpiele oraz gorące i zimne okłady. Obecnie substancje te znajdują również zastosowanie jako dodatek do kosmetyków. Olejki eteryczne wykorzystuje się także przy produkcji perfum.
W tej samej kategorii
- Szampon zagęszczający włosy - jakie składniki sprawiają, że działa?
- Suplementy diety jako wsparcie dla zdrowia skóry i włosów - na co zwrócić uwagę?
- Jak zadbać o skórę wrażliwą? Wybór odpowiednich produktów nawilżających
- Zalety codziennego stosowania kolagenowego żelu do mycia twarzy
- Czym różni się krem przedłużający nawilżenie od standardowych kremów nawilżających?