Charakterystyka i zastosowanie naturalnych olejków eterycznych

list Kategoria: Aktualności Dodano: favorite Trafienie: 240

Stosowane w aromaterapii naturalne olejki eteryczne od wielu wieków znane są ze swoich kojących i przeciwzapalnych właściwości. Nic dziwnego, że i w dzisiejszych czasach cieszą się tak dużą popularnością, a producenci prześcigają się w poszukiwaniu kolejnych źródeł tych cennych substancji. O tym, w jaki sposób otrzymuje się olejki eteryczne oraz gdzie mogą mieć zastosowanie przeczytasz w poniższym artykule.

Czym są naturalne olejki eteryczne?

Naturalny olejek eteryczny to silnie skoncentrowana substancja pochodzenia roślinnego, którą tworzą lotne organiczne związki chemiczne o bardzo intensywnym zapachu. Magazynowane są w każdej części rośliny jako końcowe produkty przemiany materii. Olejki eteryczne najczęściej występują w postaci oleistej cieczy, której nie da się rozpuścić w wodzie ze względu na ich mniejszą gęstość. Pozyskuje się je z suchych lub świeżych roślin przez kilka różnych metod w zależności od ich dalszego przeznaczenia. Są to m.in.: destylacja z parą wodną, wytłaczanie, chemiczna ekstrakcja z rozpuszczalnikami organicznymi. Najbardziej znaną techniką jest enfleurage wykorzystującą zdolność absorbowania zapachów przez tłuszcze.

W jakim celu stosuje się olejki eteryczne?

Cenne właściwości olejków eterycznych wykorzystuje się przede wszystkim w aromaterapii. Substancje te bowiem wykazują właściwości terapeutyczne – rozluźniają, redukują stres, działają antyseptycznie i przeciwzapalnie. Miłym dodatkiem jest ich przyjemny zapach kojący zmysły. Olejki eteryczne wykorzystuje się również jako leczenie dolegliwości fizycznych i psychicznych poprzez masaże, inhalacje, kąpiele oraz gorące i zimne okłady. Obecnie substancje te znajdują również zastosowanie jako dodatek do kosmetyków. Olejki eteryczne wykorzystuje się także przy produkcji perfum.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password